Väsimus: kurjus, mis sööb sind seestpoolt

Väsimus on üks neist seisunditest, mis kipub omandama iga inimese jaoks erineva tähenduse, vastavalt tema isiklikele kogemustele ja / või tervislikule seisundile.

„Väsimustunde” olek, ehkki see võib esialgu tunduda üsna tavaline (kõik tunnevad end ühel hetkel oma elus väsinuna), on tegelikkuses teatud terviseseisundiga inimeste jaoks täiesti erinev tähendus; mõned neist, näiteks Sjögreni sündroomi ja hulgiskleroosiga (MS) patsiendid, peavad toime tulema püsiva, kurnava ja puhkusele mittevastava väsimuse vormiga, arvestades, et see saab alguse kesknärvisüsteemist. Seega nimetatakse seda tsentraalseks väsimuseks. Veelgi enam, samu märke ja sümptomeid seostatakse ka teiste, vähem tuntud või halvasti uuritud seisunditega, nagu neerupealiste väsimus.

 

 

Millised on väsimuse mitmed vormid?

  • Põhiväsimus: väsimuse algvorm, mis on tingitud põletikulisest reaktsioonist sellistele haigustele nagu MS ja Sjögren. See on alati olemas, kõikuva intensiivsusega.
  • Tagasilöögiväsimus: kurnav ja tugev väsimus, mis järgneb pingutusrohkele päevale. Äärmuslikel juhtudel võib see põhjustada isegi haiguse ägenemist.
  • Äkiline väsimus: äkiline väsimuse laine, mis tuleb ootamatult ja on täielikult kurnav.
  • Ilmastikuga seotud väsimus: pole liiga levinud, kuid see on peatsete ilmamuutustega seotud väsimus.
  • „Sula plii“ nähtus: väsimuse esinemine raskete jäsemete näol, esimene asi hommikul.
  • Pingestatud väsimus: seotud meeleolu parandavate ainetega. Ehkki füüsiliselt pingutatakse, tahab mõistus siiski tööd teha.
  • Loidväsimus. Tõsine väsimus, mis kaasneb haiguse ägenemise või infektsiooniga.
  • Muudest haigustest põhjustatud väsimus: sellised seisundid nagu kilpnäärmehaigus või aneemia põhjustavad ka väsimust, mis asetab juba olemasoleva tsentraalse väsimuse ja muudab selle veelgi hullemaks.
  • Keskendumist kahjustav väsimus: kui see juhtub, muutub peaaegu kõigi vaimsete ülesannete täitmine peaaegu võimatuks.
  • Stress, ärevus, distress või depressioon: need seisundid põhjustavad emotsionaalset väsimust, mis on samaväärselt kurnav, kui füüsiline väsimus.
  • Väsimus ebapiisavast unest: MS-iga või Sjögreni põdevatel inimestel on sageli probleeme kvaliteetse unega, mis toimib nõiaringina, süvendades nende väsimust.
  • Normaalne vananemisega seotud väsimus: selline, mis mõjutab kõiki, kuid on raskem algtaseme tsentraalse väsimusega inimestel.
  • Krooniline haigusväsimus: teatud tüüpi emotsionaalne väsimus, mis on seotud ebakindlusega kroonilise ja ravimatu haiguse tõttu.

 

 

Kuidas väsimuse vastu võidelda?

On teada, et neerupealistes, mis eritavad kortisooli, olulist endogeenset põletikuvastast hormooni, on C-vitamiini kontsentratsioon organismis kõige suurem. Pealegi on C-vitamiinil positiivne mõju noorte meeste meeleolu parandamisele pärast nende dieedi täiendamist kõrge C-vitamiini kontsentratsiooniga puuviljadega.

Kõige tähtsam on, et topeltpimedas, randomiseeritud uuringus on näidatud, et intravenoosse C-vitamiini manustamine suurtes annustes võib vähendada vaimset väsimust, pakkudes kindlaid tõendeid, et C-vitamiinil võib olla võtmeroll selle kurnava sümptomi kõrvaldamisel, kui see saavutab plasmas piisavalt kõrge kontsentratsiooni.

Intravenoosne C-vitamiin on paljulubav, kuid on ka ebamugav, kallis ja vajab haiglaravi. On palju parem alternatiiv ja see on samaväärselt efektiivne liposoomne C-vitamiin. Liposoomid on nanoskoopiliste mõõtmetega vitamiini kohaletoimetamise süsteemid, mis võimaldavad soolestikus täielikku imendumist. Nende lipofiilne olemus võimaldab neil mööda hiilida C-vitamiini kontsentratsiooni tihedast reguleerimisest plasmas ja saavutada plasmas väga kõrge tase, mis võimaldab neil küllastuda neerupealiste koega. Pealegi on sellel veenisisese C-vitamiini ees täiendav eelis: paremad farmakokineetilised omadused, mis võimaldavad neil ringluses püsida palju kauem, kuni 8 tundi pärast sisse võtmist.

 

 

KASUTATUD ALLIKAD:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15666839/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4153016/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22264303/