Maailmas ei leidu ilmselt inimest, kes poleks teadlik C-vitamiinist. See mängib meie kehas olulist rolli ning on igapäevaselt täiesti asendamatu kaaslane. Paljud inimesed aga ei tea seda, et lisaks tavalisele C-vitamiinile, mida on võimalik manustada läbi kapslite, on olemas ka liposoomne C-vitamiin. Mida see siis endast ikkagi täpsemalt kujutab ning miks see meie kehale vajalik on?

C-vitamiin ehk askorbiinhape on meie organismile vajalik, sest ta aitab meie nahal, igemetel, kapillaaridel, hammastel ning luudel areneda. C-vitamiini näol tegemist ka organismi vastupanuvõime tõstjaga, mis ühtlasi peletab kevadväsimust ja stressi ning ka aju normaalne funktsioneerimine sõltub paljuski C-vitamiini kogusest meie kehast. Vitamiini saab ammutada puu-ja köögiviljadest ja marjadest, nagu näiteks kibuvits, astelpaju, mustad sõstrad, murakad ning erinevad tsitruselised. Terves kehas terve vaim ehk organism vajab normaalseks talitluseks C-vitamiini soovitatavalt umbes 100 mg päevas. On täheldatud, et C-vitamiini puudumine organismis võib põhjustada erinevaid ohtlike haiguslikke seisundeid, nagu näiteks skorbuut, mis on pikaajalisest askorbiinhappe puudusest tekkinud haigus, mis algab väsimuse, isutuse ja apaatiaga ning võib lõppeda südamepuudulikkusega koos tursetega ning koguni surmaga. Ka periodontiit ehk hambajuureümbrise põletik ning müokardi infarkt võivad olla askorbiinhappe puuduse tagajärjeks.

Nagu me eelnevalt aru saime, siis C-vitamiin on üks olulisemaid komponente meie kehas. Paraku on kiire elutempo tõttu paljud meist jätnud oma keha unarusse – süüakse seda, mis kätte juhtub ning C-vitamiini omastamine täisväärtuslikult jäetakse tahaplaanile. Organism aga ei oota lõputult ning varud saavad ühel hetkel otsa. Nüüd astume sammukese edasi ja saame teada, kuidas siis ikkagi oma keha turgutada C-vitamiiniga kiirelt ja hõlpsalt?  Vastus on liposoomse C-vitamiiniga. Tihtipeale tekib inimestel küsimus, et mille poolest on liposoomne C-vitamiin kasulikum, kui kapslite kaudu manustatav C-vitamiin? Mõlemad on ju vitamiinid. 

C-vitamiini puhul on aga tegu ainega, mida inimorganism ise toota ei suuda ning sellest tulenevalt on väga oluline vitamiini maksimaalne imendumine. Kui inimene soovib olla kindel, et vitamiin jõuab tema organismi, soovitatakse kasutada liposoomsel kujul olevat C-vitamiini. Liposoomid on mikroskoopilised fosfolipiidide kerad, mis on vees stabiilsed ja võivad endas sisaldada nii vesilahustuvaid kui ka vesilahustumatuid aineid, näiteks vitamiine. Liposoomid on sarnased rakkudega ning seeläbi on nad kasulikud vahendid meie organismis, mille abil tagada paljude erinevate toitainete liikumine. 

 

Liposomaalse koostise puhul mängivad võtmerolli mitmed kasutegurid. Näiteks on liposoomi kapseldatud toimeained kaitstud organismis toimuva kiire lagunemise ja välistamise eest, suurendades tõenäosust, et toimeained jõuavad sihtkudedesse ja rakkudesse. Uuring, mis viidi läbi seoses vererõhu uurimisega näitas, et liposoomse C-vitamiini manustamisel langes organismis süstoolne ehk ülemine vererõhk. Katses võrreldi liposoomse ning mitte-liposoomse C-vitamiini mõju organismile ning katse lõpuks selgus, et liposoomne vitamiin avaldas vererõhu muutusele siiski suuremat mõju. 

Liposoomse C-vitamiini puhul loetakse soovitatavaks päevaseks koguseks 5 milliliitrit ehk 1000 milligrammi. See on just selline kogus, mis on piisav selleks, et tagada vitamiini optimaalne tõhusus erinevate kliiniliste situatsioonide puhul.

Võrreldes liposoomset ja tableti kujul C-vitamiini, siis ilmneb, et liposoomne imendub organismi viis korda paremini – selleks, et sama kogus vitamiini organismi jõuaks, peaks tablette võtma liposoomsega võrreldes viiekordse annuse. Näiteks võib leida Reg`Activ® tootevalikust looduslike koostisosadega, toksiinivaba ning bioloogiliselt laguneva liposoomse C-vitamiini, mis sisaldab endast 50 doosi vitamiini. Ilmneb tõsiasi, et toote hinnaklass on turul varieeruv. Reg`Activ® valikust leitava liposoomse C-vitamiini, mida jagub pea kaheks kuuks saab endale soetada 55 euroga.

 

Autor: Sten Talivee

 

Kasutatud allikad:

https://www.kliinik.ee/haiguste_abc/avitaminoos/id-174

https://et.wikipedia.org/wiki/C-vitamiin 

https://lounaeestlane.ee/liposoomid-teevad-vitamiinide-organismi-viimises-revolutsioon/ 

https://toitumine.ee/energia-ja-toitainete-vajadused/vitamiinid/c-vitamiin 

https://integrativehealth.ee 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6983272/